Onderbouw 'Geschiedenis-2'

De klok

 

DOELSTELLINGEN
Productdoel: Leren dat de tijd en klokken iets met elkaar te maken hebben. Erover praten waarvoor klokken gebruikt kunnen worden

Gebruik een duidelijke klok met cijfers. Voor het leren omgaan met klokken en tijd is een permanente klok in de klas eigenlijk onmisbaar. Je hoeft misschien niet te verwachten dat de kleuters echt leren klokkijken, maar ze kunnen wel met bepaalde aspecten van klokkijken vertrouwd raken. Dit is een activiteit die je eigenlijk wat vaker moet herhalen. Hoever je met het klokkijken kunt gaan hangt af van een aantal factoren: Hebben de kinderen thuis al iets over klokken geleerd? Hoever zijn ze met ruimtelijke oriëntatie? Kunnen ze cijfers lezen?

 

LESBESCHRIJVING
INTRODUCTIE

Houd in de kring een gesprekje over klokken en tijd. Vragen die aan bod kunnen komen zijn:
  • Waarvoor dient een klok?
  • Hoe komt het dat jullie 's morgens allemaal tegelijk op school komen?
  • Hoe weet je moeder/vader wanneer je naar school moet?
  • Voor welke dingen is het belangrijk om de tijd te weten? Moet jij (of je moeder/vader) op de klok kijken om te weten wanneer je moet eten?, naar bed gaan? televisie kijken? buiten spelen? boodschappen doen?
  • Weet iemand hoe laat de school begint?
  • Hoe laat begint Sesamstraat op de televisie?
  • Hoe laat moeten jullie naar bed?
KERN

 

 

 

 

 

 

Begin vervolgens een gesprekje over de klok en stel de vraag 'Hoe ziet een klok eruit?'. Pak de klok erbij en benoem de onderdelen: wijzerplaat, wijzers, cijfers 1, 2, 3 etc, grote en kleine wijzer. Weet iemand hoe de wijzers staan als de school begint? Doe het eens voor.

Benadruk dat er meerdere soorten klokken zijn. Stel vragen als:

  • Zien alle klokken er hetzelfde uit?
  • Hebben alle klokken twee wijzers?
  • Hoe ziet de klok er bij jullie thuis uit? Weet je een heel klein klokje? (wekker, horloge etc).
  • Ken je een hele grote klok? (staande klok, klok in de hal van school, kerkkklok etc).
  • Is een wekker ook een klok?

Laat eventueel nog platen van verschillende klokken zien of laat wat oude klokken/wekkers/horloges zien.

AFSLUITING  

Ter afsluiting zijn verschillende activiteiten denkbaar:

Laat een groepje kinderen met oude klokken, wekkers en horloges prutsen tijdens Arbeid naar keuze.

Je kunt een liedje/versje over klokken aanleren in de kring.

Laat de kinderen zelf een klok in elkaar knutselen, waarbij ze zelf de juiste cijfers op de goede plaats mogen plakken.